Karczoch

Karczoch (Cynara scolymus) – należy do rodziny astrowatych. Pochodzi z rejonów Morza Śródziemnego. W ogrodzie możemy go uprawiać zarówno jako warzywo, jak i roślinę ozdobną – świetnie wpisuje się w trend „edible landscaping”. Nie ma osoby, która obok tak dużej i majestatycznej rośliny przeszłaby obojętnie, sprawdzone!

Strefa mrozoodporności

USDA 7-11 (nie wiesz jaka jest Twoja? Sprawdź tutaj ).
Karczochy spokojnie zniosą polskie warunki również w strefie 6 – warunkiem dobrego zimowania jest okrycie roślin słomą lub korą i przysypanie kompostem. Warstwa ochronna powinna mieć co najmniej 25cm grubości. Przy ciepłej zimie zdarza się, że karczochy startują już w styczniu lub lutym. Kopczyki stopniowo rozgarniamy co kilka dni, uważając żeby nie zniszczyć młodych przyrostów i liści.

pH Podłoża

6,5-8

Wysiew

Karczoch to roślina wieloletnia przeznaczona do uprawy w gruncie, która kwitnie dopiero w 2 roku uprawy. W 1 roku tworzy tylko rozetę liści i mocny system korzeniowy.

Karczochy uprawiamy z rozsady. Jeśli dysponujemy odpowiednim doświetlaniem karczochy wysiewamy po 15 lutego. Bez dodatkowego światła wstrzymujemy się z wysiewem do 15 marca.

Nasiona można namoczyć w ciepłej wodzie przez 6-8 godzin przed wysiewem. Siejemy po 2-3, skierowane wąskim końcem do dołu na głębokość ok. 2cm, do głębokiej na minimum 15cm doniczki w ziemię przeznaczoną do siewu lub do torfu odkwaszonego wymieszanego w proporcji 5 do 1 z perlitem. Po wschodach które nastąpią w przeciągu 10-14 dni zostawiamy w doniczce jedną, najmocniejszą roślinę.

Rozsadę hartujemy na 2 tygodnie przed wysadzeniem. Wysadzamy do gruntu po 15 maja, gdy minie niebezpieczeństwo przymrozków.

Przesadzanie

Karczochy go nie lubią. W jednym miejscu roślinę uprawiamy ok.  5 lat. Po tym czasie zacznie się mocno zagęszczać i słabiej plonować. Możemy odciąć szpadlem lub wykopać zewnętrzne rozety i przesadzić je na nowe miejsce.

Szkodniki

Przy młodych, miękkich liściach warto uważać na ślimaki. Starsze rośliny potrafi zaatakować w czerwcu mszyca bobowa.

Jak to ugryźć?

Przepis na zrywanie, przechowywanie i jedzenie karczochów możecie znaleźć na moim kulinarnym blogu klikając TUTAJ.
W pierwszym roku kwitnienia warto zostawić owoce na roślinie – są jeszcze małe, a karczoch rośnie w siłę. Zbiory zaczynamy od kolejnego sezonu.

Są męskie i żeńskie karczochy. Różni je budowa liści. Samce karczochów mają ostrzejsze w kształcie przylistki które są skierowane w górę, podczas gdy samice karczochów mają bardziej zaokrąglone przylistki które skierowane są w dół, do środka rośliny. Nie ma żadnej większej różnicy między tymi dwoma rodzajami karczochów, poza wyglądem, chociaż niektórzy twierdzą że karczochy żeńskie smakują lepiej niż ich męskie odpowiedniki.

Shopping Basket