O mnie

Witaj!

Jestem Karolina, ale gdy ktoś do mnie mówi najczęściej jestem w biegu i słyszę tylko urwane „Karo...” I tak już zostało!

Po temperamencie i po moim uwielbieniu do pomidorów i makaronu mogę chyba bezpiecznie stwierdzić, że w którymś z poprzednich wcieleń byłam Włoszką. Pomidory to moja największa pasja i gdybym tylko mogła – byłoby ich u mnie wciąż więcej i więcej!

Zdjęcia były robione w dziennym świetle i bez zbytnich ingerencji graficznych tak, żeby jak najlepiej oddać charakter prezentowanej odmiany.

Uprawiam tylko odmiany pochodzące z wolnego zapylenia. Żadna prezentowana tutaj odmiana nie jest odmianą mieszańcową F1 ani odmianą licencjonowaną.

Wszystkie nasiona są świeże, tegoroczne
Odpowiednio przechowywane nasiona pomidorów zachowują zdolność kiełkowania przez 4-6 lat. Nasiona karczochów będą zdolne do kiełkowania przez ok. 5 lat. Nasiona papryki najlepiej spożytkować w ciągu 2-3 lat, choć sama uprawiałam papryki mając nasiona nawet 6 letnie.

Opakowanie
Nasiona pomidorów pakowane są w woreczki strunowe po nie mniej niż 10 sztuk, chyba że przy danej odmianie zaznaczono inaczej. Nasiona papryk – ilość nasion zaznaczona przy każdej odmianie. Nasiona karczochów po 12-14 sztuk.

Proszę, nie wyrzucaj woreczka – można go używać wielokrotnie!

Nie posiadam ilości hurtowych, w kolejnym sezonie tych nasion u mnie nie będzie. W planach uprawowych na sezon 2021 mam już naszykowane kolejne 54 pomidory mikro i mini, dwarfy, odmiany kompaktowe i wysokorosnące.

Nasiona pomidorów zbieram tylko z prawidłowo wykształconych i dojrzałych gron. Pomidory są dobrze zapylone i bez zmian fizjologicznych – kociej mordki, suwaka, znamienia po staśmionym kwiatku itp. Nie zbieram nasion z roślin z jakimikolwiek oznakami chorobowymi!

Od razu po pobraniu nasion pozbawiam nasiona galaretki, a następnie suszę. Pektynowa otoczka na nasionach jest głównym nośnikiem chorób – bakteryjnych, wirusowych i niektórych grzybowych, np. grzybów Alternaria odpowiedzialnych za zgorzel siewek, altarnariozę i czarną zgniliznę pomidora, dlatego tak ważne jest pozbycie się jej z powierzchni nasion.

LEGENDA

Numery to moja własna numeracja wg listy posiadanych już ponad 170 odmian w kolekcji.

Po nazwie pomidora podaję kraj pochodzenia odmiany, przewidywany czas do plonowania, przewidywany wzrost a także skrót literowy w zależności od proponowanego miejsca uprawy: D – donica, G – grunt, T – tunel/szklarnia.

Pomidorów stricte gruntowych nie uprawiamy pod osłonami bo będą miały problemy z wiązaniem. Ale nic nie stoi na przeszkodzie żeby uprawiać je w prawidłowo naszykowanej donicy, a nie w gruncie.

Przy pomidorach pochodzących z USA a mogących wymagać odrobinę cieplejszego klimatu do prawidłowego wzrostu i dojrzewania podaję dodatkowo miejsce „narodzin” odmiany – Kalifornia, CA.

Pomidor typu dwarf

Pomidor kompaktowy

Odmiana wysokorosnąca

Odmiana do gruntu

Odmiana pod osłony

Odmiana do doniczki

Wszystkie teksty, opisy, ilustracje i zdjęcia są mojego autorstwa – zabrania się kopiowania i rozpowszechniania, częściowego lub w całości, jakichkolwiek treści z tej strony bez uprzedniej pisemnej zgody i wiedzy autora. Wszelkie roszczenia dotyczące naruszenia praw będą dochodzone na mocy Ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, z późniejszymi zmianami.

 

UWAGA
Nasiona odmian amatorskich i kolekcjonerskich, rozmnażanych i utrzymywanych przez ogrodników-hobbystów, nie są kwalifikowanym materiałem nasiennym.

KONTAKT

Shopping Basket